Skocz do zawartości

Ostróda, czy warto szukać tam?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś w okolicy coś znalazł. Miejsce na pierwszy rzut oka sterylne. Brak walk, ale pół miasta zniknęło podczas „wyzwalania”, brak okopów brak umocnień (poza czterema Blokhauzami z I wojny, ale w pewnej odległości od miasta). W mieście dwa kompleksy koszarowe.
Miejscowi opowiadają bajki o czołgach i samolotach w jeziorach. O Ferdynandzie wydobytym w latach 50 i tygrysie który jest w jeziorze i można z niego skakać do wody takie tam baśnie. Ale jeden pan nadmienił że oprowadza po lasach jakiegoś człowieka z wykrywarką po okopach.

Czy warto grzebać tam?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zmienię nieco pytanie, bo nie interesuje mnie dokładnie plan gdzie mam iść z łopatką aby wykopać pepeszkę ale bardziej historia miejsca.

1. Czy znacie lokalizację jakichkolwiek fortyfikacji w okolicy miasta: ringstandy na dworcu, w okolicach śluz i mostków itp. Literatura popularna na ten temat raczej milczy poza blochauzami.
2. Czy coś wiecie o forcie który w Ostródzie prawdopodobnie był w latach dwudziestych.
3. Czy słyszał ktoś o okopach i ziemiankach na zachodnim brzegu Jeziora Drwęckiego lub gdziekolwiek wkoło Ostródy? Tak zeznają miejscowi.
4. Czy był tam może jakiś ciekawy poligon w czasie wojny, jak tak to gdzie, czy na tym samym terenie co współczesne tereny wojskowe.
5. Czy były tam jakieś walki II wojna? W mieście brak śladów ale też zniknęło wiele budynków ze starych pocztówek (mam też dostęp do niemieckiej mapy Osterode). Na cmentarzu są zbiorowe mogiły 570 czerwonoarmistów.
6. Może wicie coś na temat jednostek, które zajmowały koszary (załączam foto)

Miejsce wydaje mi się dziwnie położone poza wszelkimi wydarzeniami historyczno- wojskowymi II wojny. Brak bunkrów dziwi mnie także bo mało jest takich miejsc w Polsce. Jeden pan zaprawdę powiadał mi, że wie gdzie jest zatopiony samolot ale dawno go nie widział już i musi zapytać sąsiada Cześka co ma lepsza pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto.
2x po 3 godziny kier na elbląg
strzemię wh
guzik napoleon
ślady po ćwiczeniach przed II wś. (trzykrotnie elaborowane łuski)
Zagubiona francuska ammo
okucia skrzyń
ot tak sobie bez specjalnego przygotowania
w kontekście II postu teren ćwiczeń
Pytaj kolegę Osterode.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam A. Korbaczewski.
Tak się składa że jestem z Ostródy i postaram się odpowiedzieć ci na pytania które zadałeś.
1.Najbliższe bunkry (z XIX wieku) znajdują się w Samborowie oraz kilka w miejscowości Stare Jabłonki (II w.ś.) Na terenie miasta znajduje sie jedynie schron OPL za dworcem jego historia jest ciekawsza niż wygląd.
2.O forcie pierwszy raz słyszę-jak możesz to rozwiń temat(skąd ta informacja?). Do lat 20-tych istniało w Ostródzie lotnisko cywilno-wojskowe, obecnie osiedle domków jednorodzinnych. Teren zupełnie nie nadający się do poszukiwań.
3.Okopy przy Drwęckim? Tam nic nie ma. Schodziłem okoliczne lasy we wszystkich możliwych kierunkach. Las w 70% to 30-35 letni młodnik-ale nie powiem trochę brązu tam wpadło teraz trudno o nawet feniga:( Jedyne okopy o jakich mi wiadomo to okolice dawnej pruskiej strzelnicy oraz lasek przy plaży miejskiej nad jeziorem Smordy (inaczej J. Kajkowskie)Ja nie zajmuję się kopaniem na takich głębokościach więc są nietknięte.
4. Poligon owszem był. Lecz teraz to są pola uprawne- dostępne na jesień. Poza tym przynajmniej trzy strzelnice cywilno wojskowe. Jedna wyżej wspomniana sąsiaduje z terenem WP oraz PZŁ.
5.Co do walk w czasie II wojny światowej, to postaram się znaleźć fotkę artykułu opisującego wydarzenia z 21.1 1945 roku, ale nie spodziewaj sie żadnych rewelacji:)
Co do mogił czerwonoarmistów to są różne zdania(np. przypadkowe zgony w wyniku zatrucia spirytem kradzionym masowo z aptek(?)). Zniszczenia Ostródy dokonała druga fala -było to bezsensowne niszczenie wszystkiego co germańskie.
6. Zdjęcie przedstawia potocznie nazywane iałe koszary" dawniej zwane kawaleryjskimi (Reiter-Kaserne). Od 1913 r. stacjonował tam 3.Wschodniopruski Regiment Artylerii Polowej Nr.79 Kompleks ten od 1920 do 1927 był siedzibą III Batalionu 3. Pruskiego Regimentu Piechoty. Po 1927 Reichswehra przeniosła tam trzy szwadrony 2. Regimentu Kawaleryjskiego, jednostkę kwatermistrzowską oraz wojskową szkołę piechoty. Od roku 1934 do 1945 koszary zajmował 21. Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej.
Mam nadzieję, że udzieliłem ci w miarę dokładnych odpowiedzi i choć troche zaspokoiłem ciekawość. W razie jakichkolwiek pytań-pisz.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, trochę to wyjaśnia.

FORT
W muzeum na zamku jest makieta miasta przedstawiająca wygląd Ostródy z 1 ćwiartki XX w. jest tam fort, który znajduje się na zachód od porzuconego cmentarza na górce jeśli dobrze go umiejscawiam bo w Ostródzie tylko raz byłem(polska górka?). Chyba że ta górka to fort właśnie. Przy bramie cmentarza jest zabetonowany słupek od zasieków raczej początku XXw.


Co do zniszczenia miasta przez 2 falę sowietów. Z tego co widać na starej i nowej mapie i zdjęciach starych, zniszczono całe centrum z ratuszem. aby wykasować taki kawał miasta, domy ceglane a nie drewniane, trzeba dużo pracy włożyć.

O zatruciach spirytusem i samounicestwieniu sowietów w pożarze opowiadał jeden dziadek na przystani morliny. Słyszałem też opowieść że cmentarz zmienia miejsca ale prawdziwe mogiły są no obok dworca i w wielu innych miejscach.

Blochauzy. Jak to pisze jeden Pan w przewodniku po fortyfikacjach, ktoś zabrał pancerne przenośne kopuły z Samborowa. Odnalazły się podobno w muzeum w Dreźnie.

Lokomotywownia jest ekstra. Grzebałem też w gospodarstwie rybackim niedaleko wieży Bismarcka, tylko butelki po browarze z etykietami Elbląg, późne lata 80 oczywiście XXw. No i jakby pobadac strychy tego proletariatu co mieszka koło przystani morliny to by były odkrycia.

W opowieściach przy browarze o Ferdynandzie oraz czołgu z którego można skakać do wody, i innym czołgu w jeziorze zatopionym widzę pewne podobieństwa do opowieści zamieszczanych na tym forum jako bajki ludowe. Ale historie te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa. Zapewne chodzi ci o Bergkaserne. Nie był to fort tylko stare koszary. W sumie nie były, a są bo teren ten zajmuje teraz zajezdnia PKS i sporo budynków ocalało. Koszary zostały wybudowane w latach 40-tych XIX wieku na polecenie ministra wojny von Boyen'a( tego od twierdzy w Giżycku. Do roku 1890 znajdowała się tam składnica broni Landwehry. Po 1890 koszary przejął 18. Regiment im. Grolmana. I stacjonował tam do 1898 roku czy do czasu przeprowadzki do nowego kompleksu koszar im. Grolmana (obecnie J.W 1954-popularnie zwane czerwone koszary") W latach 1898-1913 Bergkaserne zajmował II Batalion 152 Regimentu Piechoty im. Zakonu Krzyżackiego. Po I wojnie światowej Koszary przekształcono w osiedle mieszkaniowe.
A tak zapytam z ciekawości dlaczego zainteresowałeś się Ostródą?
PS: co do tych tygrysów i samolotów to jestem sceptyczny, ale pamietam jak na początku lat 90-tych wyciągali z Jeziora Kajkowskiego BTR-y(obok był poligon) sporo tam różnego sprzętu stało.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na Odkrywcy" są moje zdjęcia bunkrów w Samborowie. Popatrz po starych postach.
Kopijnik2 w których rejonach się kręciłeś? Możesz podać lokalizację względem jakiegoś konkretnego miejsca? My zdeptaliśmy teren od Ostródy do Faltyjanek z różnymi efektami.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, nie fort ale na makiecie to wygladało jak fort.

Mam tam koleszke i pływałem na żaglach w wikend. zawsze staram sie powęszyć po okolicy, w której jestem: forty, unkry", dziury i strychy i inny porzucony industrial. tym razem chodziłem na pn od mostu kolejowego w okolicy leśnego jeziorka i starych torów. Czysty sterylny las i dziwne rowy wzdłóż torów. No i obok wieży bismarcka w starych budynkach PGRu rybackiego czy czegoś takiego.

Ostróda jest o tyle ciekawa dla mnie, że własciwie jakoś tak z dala od wszystkiego była podczas II wojny, ani bunkrów, których na Mazurach dużo ani fortów ani okopów ani wogóle śladów walki. No i nic nie słyszałem o Niej (troche z Napoleonem się mi się wiązała i mistrzem U. Jungingenem).

Na forum pojawiają się ciągle te same miejsca a nowi poszukiwacze pytają też o te same miejsca.

Miasto ładne za to tylko szkoda tej starówki.
Ale sypnąłes szczególikami o Osterode.

A macie tam skup złomu lub złomowisko? Że zapytam od tak sobie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...że tak zapytam. Nadal jesteś w Ostródzie? Może jakiś mały wypadzik? Ostatnio kolega podniósł ładną fibulę w rejonach tego jeziorka o którym wspomniałeś. A ty miałeś tam jakieś trafienia?
Co do złomu to jest jedem całkiem spory ale od dawna tam nie byłem, ale właściciel z tego co wiem ma kilka hełmów i bagnetów lecz to jest typowy cham".
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Witam zacznę od czołgu o którym ktoś tu pisał u nas w jeziorze
czołg był już go nie ma wyciąganie go było dość widowiskowe.
T32 Jest w jeziorze jakuba w mule była ekipa wyciągać go ale nie dała rady za słabe wyciągarki.panzer IV jest na hangarach
na drwęca zatopiony w bagnie. co do samolotu samolot gdzieś jest kiedyś go było widać bo wystawało skrzydło ktoś ucioł.
I teraz nie wiadomo gdzie się dokładnie znajduje.
BUNKRY - Jeden mały z czerwonej cegły jest na starej zwrotnicy
niemieckiej (Parowozownia) a jeszcze jeden żelbeton znajduje się (TAJEMNICA)...wokoło jest pełno porozsiewanych grobów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
ja mieszkalem przez pol roku w ostrodzie i samborowie a wiec tez slytszalem opowiesc o jeziorze i zatopionym czolgu, a pozatym ze w lesie obok drogi z samborowa na milomlyn o ile pamietam - jest tam straszna dziurawa poniemiecka droga byly podobno jakies niewypaly w wielkiej ilosci ze ludzie az bali sie chodzic, co do krasnoarmiencow w ostrodzie to opowiadal mi gosc - taki w miare ze ruskie zabili jakichs pierwszych polskich osadnikow czy innych przybyszy a akurat w miescie bylo LWP i to ono zaatakowalo w odwecie rosjan wykanczajac wlasnie tylu - ktos cos slyszal?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egon8. Droga o której wspominasz to tak zwana czarna droga". Teren dawnych magazynów amunicyjnych. Wybuchowego złomu leży tam tyle, że można by małą wojnę rozpętać. Pod koniec lat 90-tych saperzy rozrzucali tam ulotki informujące o niewypałach. Jedną gdzieś posiadam. Jak znajde to wrzuce fotkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

1. osterode, możesz coś więcej napisać o schronie przy dworcu? coś mi sie kiedyś obiło o uszy na ten temat.

2. a.korbaczewski pisze o mogiłach koło dworca, gdzie dokładnie?

3. arab87 ten samolot to w Drwęckim? znasz rejon gdzie to mogło być?
BUNKRY - ... jeszcze jeden żelbeton znajduje się (TAJEMNICA)...wokoło jest pełno porozsiewanych grobów." może więcej szczegółów?

Mój pierwszy post więc witam wszystkich. Jestem z Ostrody, może macie jakieś stare zdjęcia cmentarza chwały przy jeziorze Kajkowskim lub coś co sie tego cmentarza tyczy?

na zdjęciu obok widać park z ok. 1920r. widać wyraźnie odddzielenie cmentarza od reszty parku (do tej pory w ziemii widać pozostałości po dawnych murkach ogrodzenia). Ale alejki nr 3 jakoś nie moge w terenie odnaleść.

Może ktoś powie czym były obiekty 1 i 2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
wiatm

Czy moze ktos posiada informacje o ruskiej /niemieckiej szkole uniwersytecie w Ostródzie . podobno stala ona na dzsiejszym placu Jana PAwla teraz jest tam parking carefura . Znam tylko z opowiadan dziadka jak bylem mlodszy i spedzalem wkacje u niego . prosze od opowiedzi . Czy moze to sie wiazy z kamiennymi 2 tablicami ktore spoczywaj w roznych czesciach OStródy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
Witam
Fakt jest faktem iż za mostem kolejowym w Samborowie stara droga na Iławę po prawej stronie w głąb można znaleźć dużo żelastwa z II wojny jest prawdą bo tam byłem wielokrotnie :hełmy niemieckie ,gilzy ,pociski no i nawet skrzynka z 4 lornetkami mi się trafiła co prawda skorodowane ale były ,pełno okopów .Mając dużo wolnego czasu można tam wiele rzeczy znaleźć . UWAGA ,ACHTUNG nie żartuje teren niebezpieczny pełno niewypałów i dziwię się że ludzie tam grzyby zbierają SZOK !!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie