Skocz do zawartości

Kolekcje - militarny sprzęt kuchenny vol.II


Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na sporą objętość poprzedniego wątku zakładam nowy.
Poprzednia część : http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=114705


I dzisiaj trafiony fancik : dół od pruskiej aluminiowej menażki (wzór 1910 tak?),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Ostatnio zdobyłem taki zestawik, menażka niemiecka m31 bicia ESB 36 patelnia, i ESB 34 kociołek, ale te manierki to nie mam pojęcia co to za jedne. W poprzednim wątku znalazłem podobną do tej mniejszej opisaną jako jugosłowiańska, ale czy to to samo to nie wiem, a druga to wogóle do niczego nie podobna.
Może mi ktoś pomóc w identyfikacji? Może znacie jakieś str. internetowe na temat militarnego sprzętu kuchennego?

Pozdrawiam
Sonder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cywilna rozumiem że przedwojenna (35" oznacza rok?) i czy była noszona w w jakimś pokrowcu czy luźno?
ta duża ma ma ok 70-75 ml. pojemności, a małej nie sprawdzałem bo za dużo wgnieceń i wyniki byłyby mało miarodajne :(
Co do małej padła sugestia że belgijska, a duża bundeswehra, ale to nic pewnego, więc temat otwarty.
Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta z biciem '35' nie koniecznie cywilna[z reszta nigdy o tym nie słyszałem] za to słyszałem że wykorzystywana przez min. polską kawalerię. Z tym że ta twoja ma prowizoryczny korek a oryginalnie była nakrętka[co widac po gwincie na szyjce]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzięło się to stad , że kiedyś jeden kolekcjoner powiedział drugiemu :-). Oficerowie przedwojennego WP, często kupowali sobie cywilne manierki, stąd pewnie mogło trafić do jednostek wojskowych. MAnierki tego typu widziałem już o pojemności 0,55; 0,8. Są jeszcze 1; 1,1 i 1,3l. Produkowano je w różnych firmach m.in. Światowid. CHoć widnieją też na austriackich katalogach sprzętu kuchennego z lat 30-tych.
Z tą nakrętką też nie byłbym taki pewien. Ja do swojej przełożyłem nakrętkę z niemca (I WŚ lub okres Weimaru)i pasował. Mogło być to też zatykane korkiem a na gwint nakładany kieliszek (podobnie jak w Jugosłowiańskich).
CO do zielonej:
http://img255.imageshack.us/my.php?image=053df.jpg
większ ato Yugo, mniejsza RUmunia (wg kolekcjonerów rumuńskich)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz czemu nie wierzę w wojskowośc tej manierki. wg przedwojennego regulaminu, manierkę przenoszono w chlebaku- wtedy karabińczyk jest niepotrzebny.
Jeśli byłby troczony do D-ringa w chlebaku- wtedy kawaleria odpada, bo w czasie jazdy obijałby się o... inne rzeczy. W chlebaku są różne metalowe przedmioty, więc po paru przejazdach manierka nadawała by się do kasacji.
Wreszcie wojsko miało wszystko opisane: rocznik, producent, póżniej nr odbioru wojskowego. Wiązało się to z tym, że po pewnym okresie użytkowania sprzęt jest kasowany całymi rocznikami niezależnie od stanu zużycia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siedze troche w wp i zbierałem kiedys manierki i niestety karabinczyk nie jest swiadectwem jej cywilnego pochodzenia trafialem wz 31(min wulkan 34 rok") stalówke z karabinczykami wiec no coz twoja teoria jest błedna pozatym manierke US troczy sie w pokrowcu na pasie manierke wz 31 wersja sanitarna w noszaku przez ramie;-]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kobieras
Skoro siedzisz w wp i zbierałeś manierki to powinieneś wiedziec , że Wulkan nie robił wz31. Masz manierkę wz29 z metalowa opaską i karabińczykiem. Jak porównasz do wz 31 to zobaczysz, że ma mniejszą szyjkę. Przy okazji możesz wrzucić fotki? Znane są tylko egzemplarze z 1929 roku. Potem przegrała z wz31 i już nie produkowano jej dla wojska.
Manierki US to inna para kaloszy. DO pasa troczy się też radzieckie, brytyjskie. Ale nie ma o tym w polskim regulaminie. Wersja sanitarna oczywiście była, ale nigdzie nie znalazłem fotki żołnierza z nią. Tylko jedną z siostrą- sanitariuszką i jedną LOPPowską.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie