Skocz do zawartości

Dawna granica między II RP a III Rzeszą


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie przebieg dawnej granicy między III Rzeszą a II RP na terenie obecnego powiatu złotowskiego (Wielkopolska). Chciałbym się dowiedzieć jak wygladądały słupy i budynku graniczne, z obu stron (czy są znane zdjęcia).
Ponadto, czy są mapy z zaznaczonymi słupami granicznymi (ewentualnie z podaniem strony w internecie).
Z tego co mogłem porównać obecne granice gmin na terenie powiatu złotowskiego w dużej części pokrywają się z dawną granicą państwową. Podobnie było w przypadku rozgraniczenia d. województów : koszalińskiego i bydgoskiego ( z powiatem wyrzyskim ).
Szczególnie interesuje mnie udział placówek niemieckiej straży granicznej w przygotowaniach do wojny 1939 r. i ich udział w ataku na Polskę 01.09.1939 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 213
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ja bardziej wiem o tych na Śląsku ale może Ci się przyda otóż zostały same słupki graniczne i linie fortyfikacji (obszar warowny śląsk) - a tu masz stronkę o tych fortyfikacjach - www.fortyfikacja.pl wejdź i kliknij po prawej na OWŚ lub podobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

Wojtas - dzięki za ofertę ale w sieci znalazłem to czego szukałem. Mam zamiar w tym łikendzie" wyskoczyć i pobuszować w terenie, może coś ostało po szaleństwie kamieniarzy po wojnie. Jak coś znajde to wkleje fotkę.
A teraz jeszcze techniczna sprawa - przy słupach leci numeracja 20 - 22 - 25 itd. W moim terenie numeracja jest dziesieciokrotnie wyższa, tak na marginesie. Czy ta numeracja wskazuje na nasycenie słupów w terenie?

Pozdrawiam
Marek

ps. Grzeb - znalazłeś coś na swoim terenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wszystko wytargane - znalazlem dziury po slupkach
Wiem gdzie sa jeszcze na 100% ale tam nie dotarlem
Niewiem jak moze wygladac sprawa w prostym terenie - u mnie granica szla lesnymi drogami i slupki stoja na skrzyzowaniach tych drog - dosyc zadko - ciekawi mnie czy moze sa miedzy nimi inne nie naniesione na mape? (w co watpie bardzo)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W sobote zaatakowałem" linie graniczną i tylko samochodzik zaj....ałem błotkiem. Zaraz wsiadam na rower i puszcze się innymi ścieżkami.
A na 100 % pare słupków powinienem tam znaleźć. Wujaszek za młodu z kumplami podczas wypadów" w teren odpoczywal koło granitu. Więc gdzieś to tam jest i czeka....
Natomiast posiadam pewną fotkę którą zamieszczam obok. Słupek ten przebiega równo w lini granicznej i stoi w wiosce na krzyżówce.
Woytas - widziałeś coś podobnego? Tak ze 20 m od słupka stoi już niekompletny betobowy blok, na którym za młodu pamietam był napis - iemie Odzyskane".
A wracając do wujaszka to powiedział mi gdzie są składowane a raczej na nowo zaadoptowane słupki grniczne. O mało nie spadłem na podłoge, gdyż wychowałem się koło nich. Ech... ten dostęp do informacjii....

Pozdrawiam
Marek

ps. w tygodniu wrzuce fotki słupków, tych na powrót zaadoptowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pogoda sie utrzyma to w piatek albo czwartek wybiore sie na te moje pewniaki w lesie.
co do tych slupkow o ktorych piszesz to mysle tak:
-albo granica byla podwojnie slupkowana (po stronie polskiej i po niemieckiej - ale troche to niedorzeczne...)
-albo takie cos - czy przed 1918 w tym rejonie nie bylo jakiejs granicy pomiedzy cesarstwami i to sa bardzo stare slupki graniczne?
Porownywalem przebieg granicy na polskiej 100 i niemieckiej 25 (w moim rejonie) i slupki na obu mapach stoja dokladnie w tych samych miejscach - mapy mam pokalibrowane w ozim i bede probowal je namierzyc gpsem.
w zeszly weeken trafilem tak z dokladnoscia 2 metrow na stary slupek geodezyjny (poniemiecki) na wzgorzu - na polskich mapach juz go nie bylo pomimo tego ze nadal jest - przewrocony ale jest
jak bedziesz mial jakies fotki to wklejaj - jesli mozesz to wyslij mi w lepszej rozdzielczosci na mailika
jak wyciagniesz jakies wnioski to tez sie pochwal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam niedaleko kolegi necroskop też zaliczyłem kilka wypadów a granicę".Temat ten nurtuje mnie od dawna.Odnalazłem kilkadziesiąt słupków ale małych, wystają z ziemi od 15-30cm i mają na wierzchu wykuty niemiecki krzyż.Są rozmieszczone co 50-70m. Tylko nijak mi nie pasują do tych ze zdjęcia. Może wyznaczały pas graniczny? wówczas powinienem znaleźć podobne w odległości 200-300m biegnące równolegle, ale nic takiego nie było. Jutro poskanuję zdjęcia i wrzucę na forum. Duży betonowy słup o którym pisze kolega stoi również w Załęczu przy drodze do Góry. Widziałem jeszcze dwa, jeden w miejscowości Świbno trasa Oleśnica-Wieluń i drugi w powiecie Międzychód. U mnie zachowały się strażnice i budynki do odpraw celnych. Też mam kilka fotek. Do kolegi grzeb postaram się znaleźć mapę WARTENLAND z 1942r tylko na płycie może się przyda do lokalizacji w terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczorajszy wyjazd rowerem był podobny do wyjazdu samochodem z tą mała różnicą że teraz ja się uje...ałem i do tego zmokłem. Musze poczekać na mrozy, jak skuje sie pole to puszcze się na przełaj nimi.
Co do fotek ze składowiska" słupków to powrzucam w tygodniu, jak przestanie padać, ale są bombowe.

Woytas - niestety na granicy tego słupka z mej fotografii niestety nie ścierały się dwa cesarstwa; tu tylko Prusy były :-).

Hej Gregfm - nadal szalejesz w poszukiwaniu zapór p/panc? Masz jakieś rezultaty? Ja w sierpniu wpadłem na jedną stalową, niekompletną ale zawsze i do tego z pomocnikiem :-)
Wrzuć jeśli możesz fotkę tych niemieckich krzyżyków albo na adres, jak wolisz. Sam nie mam fotki ale ciekawi mnie czy to samo jest u mnie, bowiem niedaleko przejazdu przez tory jest też granit z krzyżem wykutym od góry. W sumie to polatam z aparatem za jednym razem i powrzucam. Porównamy czy takie same wzory występują i u mnie i u Ciebie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to słup w Załęczu. Trasa Rawicz- Góra. Do dziś biegnie tędy granica pomiędzy województwami. Kiedyś kiedyś ale to bardzo dawno w połowie wysokości była tablica z napisem Witamy na Dolnym Śląsku. Po zmianie województw w 1975 zamalowano ten napis, a teraz tablica chyba sama odpadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie