Skocz do zawartości

Okolica Biłgoraja czy może ktos z Was tam szukał?


Jarosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie chciałbym się dowiedzieć o okolicach biłgoraja czy są warte odwiedzenia czy moze ktos z Was tam chodzi z wykrywka i czy warto sie tam wogole wybrać? wykrywaki jeszcze nie mam ale tak sie napaliłem ze na wiosnębęde miał na bank:)

Pozdrawiam
Jarosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś jechałem autostopem z chłopakiem z okolic Biłgoraja i opowiadał, że ma kolegów którzy chodzą z wykrywaczami metali, zbierają bagnety hełmy itp.Zależy też czego chcesz szukać, czy monet czy militarki.Poszukaj info w necie ja w ciągu 5 minut znalazłem to:

W okresie wojny obronnej 1939 roku Biłgoraj poniósł znaczne straty zarówno w ludziach jak i straty materialne, gdyż leżał na trasie którą wycofywały się zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza polskie armie i poszczególne wojskowe jednostki taktyczne.
Usytuowanie miasta w pobliżu dużych kompleksów leśnych stanowiło w okresie drugiej wojny światowej okoliczność sprzyjającą w tworzeniu i działaniu leśnych oddziałów partyzanckich w których żołnierzami byli mieszkańcy miasta. "

http://www.bilgoraj.lbl.pl/prasa/tanew/1198/wojna.php

http://www.bilgoraj.pl/bilgoraj.php?get=page,325,11



Podczas I wojny światowej Biłgoraj znalazł się na terytorium operacji zwanej bitwą galicyjską. Walki wojsk austriackich i rosyjskich doprowadziły do zniszczenia i wyludnienia miasta. W 1918r. biłgorajanie manifestowali swojš radość z odzyskanej niepodległości. W okresie dwudziestolecia międzywojennego sytuacja mieszkańców miasta określana była mianem "nędzy biłgorajskiej, która zmusiła biłgorajan do masowej emigracja zarobkowej poza granice państwa, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych.

Trudne warunki pogłębiły lata II wojny światowej. W kampanii wrześniowej 1939r. Biłgoraj znalazł się w obrębie działań Armii "Kraków i Armii "Lublin. 16 września toczyły się zacięte walki o miasto. W okresie od 28 września do 3 października 1939r. miasto znalazło się pod okupacją radziecką. Następnie weszło w skład Generalnego Gubernatorstwa.

Niemal od początku okupacji zawiązał się tu silny ruch oporu, najpierw w postaci komórek Służby Zwycięstwu Polski, później ZWZ-AK i Batalionów Chłopskich. Biłgoraj, położony wśród kompleksów leśnych Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, stanowił ważny ośrodek dla walczących w nich oddziałów partyzanckich "Corda, "Wira, "Topoli i "Wojny. Tragiczną kartš w okupacyjnych dziejach miasta była zagłada ludności żydowskiej, dokonana przez Niemców w 1942r. oraz bestialski mord 63 partyzantów dokonany przez hitlerowców 4 lipca 1944r. w lesie Rapy. "

według mnie warto poszukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pochodzę z lubelskiego i mam znajomego w biłgoraju, który przetrzepał już chyba wszystkie okoliczne lasy ale wszystkiego się nie da wyciągnąć ;) kupuj wykrywke i do lasu. W piątek leżał jeszcze śnieg ale kopać sie da.
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, no wiadomo wszystkiego sie nie da przeszukac zawsze cos zostanie ja pochodze z Lubartowa ale duzo czasu spędzam za Biłgorajem na wsi. Z tego co czytałem to w tych okolicach sie dosyc duzo działo w czasie wojny i przed wojna:) Niedaleko domu babci jest las w ktorym sa duze doły porosnięte mchem, dziadek mi kiedys powiedział ze tam mieszkali Żydzi przed wojna... Jak kupie wykrywke to odrazu polece w to miejsce:) Jeżeli będziecie chcieli to moznaby we Dwojke chodzic jak cos to piszcie Jaro323@wp.pl szybciej sie naucze poszuiwań bo narazie to tylko teoria w a praktyka to 0 nawet wykrywki w rekach nie trzymałem... Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witam
Oby te dołki nie okazały się śmieciowiskiem bo wtedy wiele się nie wyciągnie :) A jak wypytasz dziadka dokładnie to ci powie że żydzi na lubelszczyźnie mieszkali wszędzie a my dzisiaj tylko drejdelki w ziemi znajdujemy. Do domu jeżdżę żadko ale odezwę się.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Ja szukałem między Janowem , Momotami , Jarocinem - niestety teren częsciowo został już przekopany - ale tak jak kolega pisał powyżej wszystkiego przeszuka się nie da a i miejscowi w czasie wojny i po wojnie jeszcze troszę złomu z lasu wytargali . Co ciekawe wszystkie miejsca bitew potyczek lub stacjonowania jakiś większych oddziałów zostały z grupsza przetrzepane - nawet rezerwat na porytowym wzgórzu był trzepny i to niedawno. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porytowe niedawno?? Chyba po raz wtóry;) Jak byłem ostatnio na rocznicy bitwy to widziałem tam duzo starych dołków. Co nie znaczy ze nic tam nie zostało i teaz. Ale szczerze odradzam kopanie tam, chyba ze ktos szuka kłopotów. Praktycznie na całej zamojszczyznie sie coś działo a w okolicy biłgoraja była duża koncentracja wojsk. Można szuka a czuja" znaleźc stary las i sprawdzic ile ma sie szcześcia;) czasem to przynosi lepsze efekty niż te schodzone miejscówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . U mnie niedawno to 3 lata temu , bo jak byłem pierwszy raz 9 lat temu to już wówczas było kilkanaście większych dołków .Tam niestety już miejscowi z Flis kopią od kilku dobrych latek . Co ciekawe moje dobre trafienia nie były wcale w lesie ;)))). Ale to stare czasy .Teraz mnie tylko kolorek interesuje. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Mekka to tam była podobno jeszcze 15 lat temu. Jeżeli chodzi Szewce koło Domostawy to ja ten teren penetrowałem już ładnych pare lat temu ( kilkanaście wyjazdów ) , a konkretnie trasę domostawa -szwedy - dębowiec -kochany . Teren ogólnie znany, podobno w tej okolicy były drobne rozbrojenia lużnych grup WP ale podejrzewam że w większości miejscowi zaopiekowali się mieniem wojskowym jeszcze w 1939 - bo ja tam cudów nie znalazłem .Identyczny temat jest z momotami - chodz tam miałem większego farta bo mnie na podwórko wpuścili ;))) . A jestem ze Stalowej Woli. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie