Skocz do zawartości

Westerplatte - interior design


Gebhardt

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie dla znawcow ww, szczegolnie tych 'na miejscu'.

Na jaki(e) kolor(y) byly malowane wewnetrznie wartownie, koszary, wogole wszystkie budynki wschodniej polowy Westerplatte (magazyny, ville etc). Ropwniez interesuje mnie zewnetrzne malowanie villi, stacji kolejowej, pomieszczenia elektrogeneratora, bram itd.

Cel modelarski :)

Z gory dziekuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, w wartowniach, koszarach i elektrowni malowano tzw. lamperię. Góra oczywiście biała - wapno. Co do koloru dołu to na pewno w Piątce był malowany na niebiesko, a pod spodem był wcześniejszy kolor... różowy (olejna?). Nic dziwnego, że przemalowali :) W Jedynce to trudno coś chyba ustalić, bo była obskrobana" przy renowacji na pocz. lat 70-tych, a i przez 40 lat wystawiona na działania atmosferyczne. Próbkę z badań sondażowych w miejscu, gdzie stała Piątka mogę Ci bez problemu udostępnić. Ziemia dobrze zachowała kolory (jeden fragment zawiera kolor nie niebieski, a granatowy - stan wszystkich próbek uniemożliwia jakąkolwiek identyfikację umiejscowienia próbki w wartowni, poza tym, że wnętrze). Jak były malowane koszary, to może wyjdzie coś z badań sondażowych na nieistniejącym skrzydle na wiosnę.

Z zewnątrz wartownia(e) miała(y) kolor w odcieniu brązu, co nieco widać z tego na Jedynce. Na pewno dobrze ten kolor maskował obiekt w zieleni. Próbka z Piątki jakby co to też do udostępnienia :) Pozdrawiam! wachmistrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać: w kasynie podoficerskim też była lamperia, dół w jasnym kolorze. Chyba jaśniejszym niż niebieski z Piątki, ale to domniemywam po zdjęciu wykonanym po kapitulacji (zrujnowane kasyno po bombardowaniu).
W willi oficerskiej na parterze do wysokości ok. 30-40 cm nad drzwiami był kolor ciemny (może jakiś brąz albo zieleń?), a wyżej biały. Granica dwóch kolorów zaznaczona paskiem w jakimś ciemniejszym kolorze. W podobny sposób rozgraniczano kolor w starych koszarach (lamperia), ale to widać na foto z 1935 r. Nie wiem jak to później wyglądało w nowych koszarach - brak foto, a interesuje Cię przecież 1939 r., a nie 1935. Pozdrawiam! wachmistrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, odpowiedz w minutach - i to jaka! Wielkie dzieki, oczywiscie czekam z zapartym tchem na rewelacje koszarowe (zreszta do koszarow zabierzemny sie pewnie w ostatniej kolejnosci)

Wybacz brak znajomosci jezyka fachowego - co to jest 'lamperia'? Odbieram ze to styl malowania i zgaduje ze typowy dla tego okresu (przynajmniej w UK) kolor na scianie od 'skirting'u' do pewnej wysokosci: na ogol albo do polowy albo do wysokosci drzwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lamperia typowe malowanie ścian w koszarach- do połowylub 3/4 wysokości ściana była malowana farbą olejną a pozostałość białym wapnem.. i często gęsto miedzy nimi był cieniutki pasek np. brązowy :).. jest takie powiedzenie w wojsku.. będziesz latał na wysokości lamperii...
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fort" też miał lamperię (korytarz górnego poziomu), widać ją było przed remontem. Wydaje mi się jednak, że mogła zostać (ale niekoniecznie) wykonana po wojnie, kiedy schron był prawdopodobnie wykorzystywany przez wojsko jako pomocniczy magazyn lub coś w tym rodzaju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz tak drążymy temat lamperii...
Zastanawiałem sie czasem siedząc w poczekalni do dentysty,jako mały bajtel, skąd brała sie wysokość lamperii. Wiadomo, że to był pas" ochronny przed zabrudzeniem, stosowany na klatkach schodowych,w szpitalach, przychodniach, urzedach itd. Ale jej wysokośc malarze określali a oko"? Czy było zwiazane z obcieraniem się delikwentów o ścianę?
Takie sobie pytanko... :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim.

Styl mogl miec czesciowo do tego (mowie z doswiadczenia brytyjskiego) ze w domach sredniozamoznych w gore na wysokosci (normalnie) framugi drzwi przyczepiano do sciany tzw 'picture rail' czyli drewniany listwe od odpowiednim przekroju na ktorej, jak nazwa wskazuje, wieszano obrazy etc. Pozniej w ubozszych establishment'ach malowano wlasnie taki pasek jako ersatz 'picture rail'. Ochrona przed zabrudzeniem to ciemna farba malowanie +/- do pasa (albo w bogatych domach wylozone drewnem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka: ten różowy kolor o którym pisałem to bzdura. To jest jakiś podkład, który się utlenił i nabrał takiego koloru lub coś podobnego, a nie farba która była przed tą niebieską. Teraz miałem okazję się przyjrzeć. Obok fragment ściany z wnętrza Piątki". Pozdrawiam! wachmistrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie