Skocz do zawartości

22.01.1863-rocznica Powstania Styczniowego


Edgar G.

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.W żadnym programie informacyjnym telewizji publicznej(prywatnych także)nie podano choćby 5 sekundowej informacji poświęconej temu wydarzeniu.W głównym wydaniu wiadomości znalazł się czas na mumię lenina,pokazy mody,szarpaninę wybrańców narodu",ale nie było go dla przypomnienia rocznicy zrywu narodowego,gdzie poniosło śmierć tysiące patriotów.Wśród historyków wciąż będzie spór odwieczny o wszystkie powstania,bić się czy nie bić etc.,jednak uważam,że tak wielkiej ofiarze krwi należy się pamięć,niezależnie od oceny sensowności powstania.
Smutne,mam wrażenie że elity" wyprodukują sobie nowych bohaterów i niedługo chłopaczek rzucający w ZOMO kamieniami będzie uważany(przez siebie i kolegów) za Rudego",ośkę" czy Alka".

Niedobrze się robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą Edgarem w 100% ! Bohaterowie powstania idą już w zapomnienie / pewnie będzie taki dzień że i 1 września nikt w telewizji nie wspomni.../ Sam śledziłem dzisiaj TV i czekałem na jakąś wzmiankę a tu nic ! Nawet patryjotycznie i wychowawczo nastawiona TV POLONIA nie miała dziś nic do powiedzenia o tak ważnej dacie. Paradoksem jest fakt iż za tej podłej komuny wspominano tą datę chociaż mówiła o walce caratem a niejednemu z nas kojarzyła się z walką z sowietami stacjonującymi wtedy w Polsce. Szkoda, naprawdę szkoda że już oficjalnie się zapomina o powstańcach styczniowych...A podanie newsa o żywotności" mumii Lenina w takim dniu to naprawdę kpina !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie złoto wagą,
lecz karabinów huk,
szabli szum i świst.
Żaden wróg..
nie związe nam ust.
Nie nakarmi nas trwogą,
nie rozdziobie kruk.
Z nami bracia..
Z nami armat głos!
Stańmy do walki..
Do boju o pokoleń los!

W hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego.
[*]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
kolego Edgarze G. - chłopaczki rzucajace kamieniami w ZOMO mają już dobrze po 30, a wielu po 40. Znam paru i jakoś żaden nie obnosi się z tym, że rzucał kamieniami, rozrzucał ulotki, kolportował bibułę, brał udział w manifach czy siedział w pierdlu za odmowę złożenia przysięgi wojskowej.
A to że telewizja publiczna nie pamięta o ważnych rocznicach to święta prawda. Przypuszczam, że conajmniej 95% społeczeństwa ma to głęboko, a ci którzy decydują o tym co pójdzie w telewizji niestety są przedstawicielami tych 95%.
Ważne jest, żeby przynajmniej na takich forach jak nasze pamiętać o ważnych dla naszego narodu wydarzeniach historycznych.
Cześć Bohaterom Powstania Styczniowego!
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kolegi SZZ:sam jestem chłopaczkiem"z tego czasu,a nawet zdarzyło mi się brać udział w paru zadymach(jak wówczas mówiono),dlatego z trudem znoszę bezczelność porównań konspiracji akowskiej np.z obrzucaniem ZOMO kamieniami (nigdy nie śmiałbym tego czynić)etc.Znam paru ludzi,którzy to robią,wystarczy poobserwować naszą elitę" z wiejskiej,jeśli ktoś ma cierpliwość.To na marginesie.
Z całą drugą częścią Twojej wypowiedzi w pełni się zgadzam.
Cześć Bohaterom Powstania Styczniowego!
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po poludniu jeszcze pod pomnikiem na Cytadeli nie bylo zadnego znicza, za to dzis rano, na wielkim stojaku widzialem olbrzmi wieniec z bialych i czerwonych róż oraz jakiejs zieleniny w ksztalcie...herbu Legii z narodowa wstazka: Bohaterom Powstania Styczniowego - kibice Legii Warszawa. Od wladz panstwowych, miasta, czy kogokolwiek innego, niestety nic...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniana historia, a szkoda. Na szlaku bitewnym gen. Langiewicza byla miejscowosc Chroberz, gdzie general wraz z oddzialami spedzil ostatnia noc przed bitwa pod Grochowiskami w palacu hr. Wielopolskiego. W tejze miejscowosci na cmentarzu parafialnym jeszcze kilkanascie lat temu byl obelisk(grob) powstanca tamtych czasow o nazwisku Sikorski. Grob znajdowal sie po lewej stronie jakies 20 metrow od glownej bramy. Kilkanascie lat temu na polecenie proboszcza parafii teren zabytkowej czesci nekropolii zostal zrownany z ziemia wraz z nagrobkiem Powstanca, jak rowniez zabytkowymi katakumbami.

PAMIEC I WIARA

pozdrawiam
stangret



ps. nikt nie ukaral winnych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

To czy za kilka lat ktokolwiek będzie pamiętał o Powstaniu 1863 r. w dużej mierze zależy od dzisiejszej szkoły, a ta nie najlepiej wywiązuje się ze swoich obowiązków a z wychowania patriotycznego to już leży całkiem. Z własnego doświadczenia wiem że nie interesuje ich taka tematyka. Dwa lata temu w 2005 i 2006 r. wraz z kolegami odnowiliśmy własnymi siłami mogiłę powstańców 1863 r. (2 powstańców z oddziału płk Kuczyka) nad Świdrem k. Otwocka. W swojej naiwności zaproponowaliśmy pobliskiemu gimnazjum w Mlądzu (odległego o 300 m w linii prostej) objęcie opieką przez Szkołę tego miejsca a może nawet przyjęcie imienia Bohaterów Powstania Styczniowego. Pani Dyrektor w bardzo taktowany sposób odmówiła twierdząc że oni mają już inne plany co do imienia szkoły a do chodzenia i grabienia liści na mogile to generalnie nie mogą młodzieży zmusić. Zaproponowała żeby tematem zainteresować harcerzy. Ci byli mniej kulturalni i wprost powiedzieli że gdyby było to miejsce związane z Szarymi Szeregami lub AK to owszem ale tak odległe wydarzenie jak Powstanie Styczniowe ich nie interesuje chociażby dlatego że nie da się zorganizować spotkania z jakimś kombatantem a to dla nich jest bardzo ważne żeby młodzi mogli uczestniczyć w takich spotkaniach. I w ten sposób staliśmy się w swojej naiwności gospodarzami mogiły jak się okazało ikomu nie potrzebnej". Ale mimo wszystko staramy się sami kilka razy do roku ją porządkować i czasami zapalić jaką lampkę na niej.

Cześć Bohaterom Powstania Styczniowego!
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie bardzo dziwni harcerze,interesują się tylko żywymi kombatantami.Stąd wniosek,że nie tylko historia Powstania Styczniowego,ale także epopeja Orląt Lwowskich(na której wychowało się wspaniale całe pokolenie szarych szeregów)nie byłaby dla nich godna zainteresowania.Pablo 100011 musiałeś niestety trafić na patologiczny szczep,mam nadzieję że większość polskich harcerzy jest jednak normalna.
Telewizja publiczna jest obowiązana moim zdaniem przypominać pewne rzeczy,bez względu na zainteresowanie ogółu.Osoba odpowiedzialna za dział informacji w TYP powinna ponieść konsekwencje swojej ignoracji,ale oczywiście marzenia ściętej głowy(kolesiów z tej samej szajki politycznej się nie rusza).
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By oddać sprawiedliwość - w lubelskim publicznym radio była znakomita audycja poświęconą powstaniu, wielowątkowa, wielogłosowa.... Przechodząc wczoraj przez miasteczko akademickie widziałem przy pomniku powstańców i przy krzyżu dużo świeżych wieńców. msze w kościołach... Tu na Lubelszczyźnie powstanie było za płotem" wiec jest odbierane bardzo osobiście, ślady znajdują się w wielu miejscach. Tak jak opisany krzyż czy pomnik przy ulicy Langiewicza w śródmieściu. Pamiętamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Radiu Maryja i Telewizji Trwam była 22 stycznia ok 2 godzinna audycja poświęcona rocznicy Powstania. Słyszałem tylko fragment był on wysokim poziomie. Mówiono m.in. że z uwagi na szmat czasu jaki upłynąl od Powstania pamięć o nim się zatarła. Przypomniano jakim szacunkiem otoczeni byli żyjący jeszcze powstańcy w II RP i jakie tłumy brały udział w pogrzebie jednego z nich w 1940 r. a więc już w czasie okupacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie