Skocz do zawartości

Skala rzadkości monet


Rekomendowane odpowiedzi

W Katalogu Monet Polskich Kamiński - Krupiewski jest przyjęta wielostopniowa skala rzadkości monet według wielostopniowej skali Czapskiego - od monet pospolitych bez oznaczenia rzadkości, poprzez monety rzadsze oznaczone R, R1, R-2, aż do najrzadszych - R8, znanych najwyżej w kilku egzemplarzach.
Pytanie Czy ktoś potrafi podać przedział - ilość wybitych monet co do danego R?
Wiemy Że R8 - jest znana w kilku egzemplarzach, a w ilu np. R4?
pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest tabelka wzorowa,ale to jest temacik.....rzeka.
Warto czytać książki tematyczne (numizmatyczne)na bierząco.
To czy dana monetka jest naprawde rzadka nie zawsze idzie w parze z jej nakładem.W wielu przypadkach moneta która była wybijana w tysiącach w tej chwili jest praktycznie nieosiągalna,bo do dnia dzisiejszego zachowało się parę sztuk.Pytanie dlaczego....
bardzo proste dawniej sam kruszec miał swoją cenę i bardzo często dochodziło do makabrycznych dla nas poszukiwaczy zwyczaji czyli obcinania,przepołowiania monetki itd.Póżniej bywało jeszcze gorzej bo monetki jednego władcy bardzo często przetapiane były aby powstała nowa monetka z wizerunkiem nowego króla,księcia itd.Inna sprawa że niewiele zostało dokumentów z mennic a trzeba dodać że czym starsza monetka tym większy ? Pamiętajmy o tym znajdując nową blaszkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie