Skocz do zawartości

Bitwa pod Krasnobrodem.


Rekomendowane odpowiedzi

Godne uwagi są wydarzenia mające miejsce podczas kampanii wrześniowej 1939 na terenie Zamojszczyzny. Niedaleko Zamośdia, bo w pod Krasnobrodem dnia 23 września starły sie siły 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich (Nowogródzka Brygada Kawalerii) z jazdą niemiecką.

Dzięki staraniom i uprzejmości burmistrza Krasnobrodu powstała zacna inicjatywa uczczenia rocznicy bitwy pod Krasnobrodem. Zarząd Szwadronu Jazdy RP OT Ziemi Zamojskiej im. 9PU postanowił uczcić walecznych ułanów 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich poległych w tym pięknym miejscu. Jest to dobra okoliczność, aby uczcić wszystkich kawalerzystów, którzy stawili czoła najeźdźcy ze wschodu i zachodu w dwóch bitwach tomaszowskich stoczonych na Ziemi Zamojskiej. Możliwość, jaka powstanie dzieki lokalnym władzom jest niewielka w tym roku, jednak i tak dużo można zdziałać tylko dlatego, że warto o tym pamiętać i czynnie wziąć udział. Zatem plan jest prosty: w dniu 20 września proponujemy zorganizować małą rekonstrukcję tejże szarży w miejscu, gdzie faktycznie się odbyła (wsześniej proponowaną datą był 28 wrzesnia). Jest to część realizacji programu uczczenia bitew tomaszowskich z nutą typowo kawaleryjską. Wszyscy, którzy chcieliby wziąć w tym przedsięwzięciu udział są oczywiście mile widziani i na chwilę obecną nikomu nie wydzielamy miejsc i nie wskazujemy ewentualnych uczestników uroczystości. Powstał już porogram, a szczegóły są w trakcie uzgadniania z Burmistrzem oraz z innymi instytucjami i grupami rekonstrukcyjnymi, które wyraziły na dzień dziasiejszy swój akces do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Czekamy na ewentualne głosy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Inscenizacja bitwy pod Tomaszowem jest planowana na dzień 21 września, natomiast epizod kawaleryjski zaplanowany jest na dzień 20 września. Będą to organizować ludzie, którzy zainteresowani są uczestnictwem w obu rekonstrukcjach. Bitwy tomaszowskie to nie tylko jedna bitwa pod Tomaszowem, to zespół bitew rozciągniętych w miejscu i czasie. Dwa epizody z Tomaszowa i Krasnobrodu będą zatem realizowane w tych terminach, co wczesniej wskazano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Kolego imek46 wiem gdzie jest Krasnobród i Tomaszów Lubelski (no chyba że miałeś na myśli inny Tomaszów ). Rekonsrukcja w Tomaszowie Lubelskim ma byc 21 września , a w Krasnobrodzie 20 . Co miałeś na myśli pisząc Czy nie można było jakoś uzgodnić tych terminów" ? Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
KU CHWALE POLSKIEJ KAWALERII
WALCZĄCEJ W BITWACH TOMASZOWSKICH
KRASNOBRÓD 19.09.2008 – 20.09.2008


19.09.2008

1. Otwarcie bazy kawaleryjskiej - od godz. 14.00
- przyjmowanie gości do stanicy kawalerii
Szwadron Jazdy RP O/T Ziemi Zamojskiej im. 9 PU (oraz wszyscy chętni)
przemieszczają się rajdem ze stadniny „TARKA” (Wólka Wieprzecka) k/Zamościa wyjazd ok. 16.00
2. Przybycie grup rekonstrukcyjnych - ok. 15.00
3. Obiad dla rekonstruktorów i kawalerii - ok. 16.00
2. Instruktaż i rekonesans na miejscu rekonstrukcji - godz. 18.00 – 20.00
3. Biesiada ułańska przy ognisku (impreza plenerowa) - godz. 20.30 – 22.00

Planowane przybycie uczestników rekonstrukcji do Krasnobrodu najpóźniej
do godz. 7.00 dnia 20.09.2008

20.09.2008

1. Pobudka - godz. 6.00
2. Karmienie i czyszczenie koni, - godz. 6.00 – 7.00
3. Śniadanie dla uczestników uroczystości - godz. 7.00 – 7.30
4. Odprawa z uczestnikami - godz. 8.00 – 8.30
5. Kulbaczenie koni - godz. 8.30 – 9.00
6. Przegląd mundurowy - godz. 9.00 – 9.30
7. Wyjazd uczestników na miejsce inscenizacji - godz. 9.30
8. Meldunek o gotowości pododdziałów do inscenizacji - godz. 11.00
9. Przedstawienie uczestników oraz krótki rys historyczny - godz. 11.00 – 11.30
- prezentacja rzędów i uzbrojenia z września 1939 roku.
10. Pokazy władania bronią białą oraz musztry konnej - godz. 11.30 – 12.30
11. Inscenizacja epizodu bitwy pod Krasnobrodem - około godz. 12.30
12. Zakończenie rekonstrukcji - około godz. 13.30
13. Grochówka wojskowa dla uczestników rekonstrukcji i zaproszonych - godz. 13.30 -14.15
gości
14. Powrót do stanicy kawalerii oraz załadunek sprzętu pancernego na
lawety - godz. 14.30-15.00
15. Wyjazd lawet ze sprzętem pancernym do Tomaszowa Lubelskiego - około godz. 15.00

Odpoczynek i załadunek koni – stanica kawalerii

przedsięwzięcia towarzyszące:

- pokaz sprzętu pancernego polskiego i niemieckiego z okresu kampanii wrześniowej – boisko Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie

informacja dodatkowa pod Nr telefonu 603 302 123, (rtm. Wojciech BRYKNER)
lub email: szwadron.zamosc@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Wielkie dzięki wszystkim formacjom, które wzięły udział w rekonstrukcji bitwy pod Krasnobrodem. Fakt, pogoda dużo zepsuła ale zarówno piechota, zmotoryzowani i kawaleria dali z siebie wszystko. Żołnierz w każdą pogodę powinien być gotowy do walki. Ja miałem tylko sucho na tyłku (od siodła)... Zapraszamy wszyskich do współpracy w przyszłym roku. I najważniejsze - oddaliśmy hołd wszystkim żołnierzom walczącym tu w 1939 roku. I o to przede wszystkim chodziło. Jeszcze raz wielkie dzięki. (rtm.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ode mnie 73 pp niech przyjmie podziękowania, tym bardziej, że okolice Krasnobrodu - Zielone to pole chwały tegoż pułku. Lata temu byłe uczestnikiem bardzo wzruszającej uroczystości przekazania odnalezionego i zrekonstruowanego sztandaru. Nie mogłem powstrzymać łez, kiedy odtatni chorąży 73 pułku piechoty trzymał w rękach sztandar, który sam zakopał. Dla tych ludzi właśnie było wszystko to co zorganizowaliśmy pod Krasnobrodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kto był w Krasnobrodzie wie jakim wysiłkiem się to odbyło. Kawaleria od 10.00 w siodle przy lejącym deszczu do 15.00. Każda nitka mokra, nawet peleryny przemokły. Ziąb niesamowity. Wtedy gdy była jakaś akcja chłopcy się rozgrzewali potem znowu ziąb. Po twarzach widać było zmęczenie. Ręce sine, dygocące, ciała tylko z koni szła para niczym dym wybuchu. Konie grzęzły w piaskowej zmoczonej ziemi ! Chłopcy z piechoty w przemoczonych butach topili się w błocie, ale dzielni jak zawsze do końca. Pędzące konie rzucały breją na kilkanaście metrów. Bez emocji bez nerwów wspaniała atmosfera. Nie było podziałów ani animozji, każdy był ważny i każdy dzielny. Za rok na pewno będziemy, poznaliśmy mnóstwo fantastycznych ludzi, nawiązaliśmy wiele przyjaźni. Inscenizacja pod Krasnobrodem zgodnie z założeniami miała być niewielka, miała być zaczątkiem czegoś wielkiego i tak właśnie się stało.
Były pewne niedociągnięcia, coś nie dojechało coś się przedłużyło ale to wielkie widowiska i trzeba to zrozumieć. Pozdrawiam wszystkich uczestników i do zobaczenia !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie