Skocz do zawartości

Hans Hellmut Kirst szlak bojowy?


a.korbaczewski

Rekomendowane odpowiedzi

Hans Hellmut Kirst urodził się w Ostródzie.
http://www.rp.pl/artykul/61991,336129_Mazurski__raj___Kirsta.html
……..
Upamiętnia to tablica wmurowana w ścianę jego rodzinnego domu. Przyszły pisarz przyszedł tu na świat 5 grudnia 1914 r. Rodzina Kirstów mieszkała w budynku nr 10 przy ówczesnej Schillerstrasse (dziś Sienkiewicza). W Ostródzie (Osterode) przyszły pisarz ukończył szkołę powszechną i renomowane Gimnazjum im. Cesarza Wilhelma, a następnie Wyższą Szkołą Handlową. Ale w międzyczasie przeprowadzał się do dwu pobliskich miejscowości. Wiązało się to z pracą ojca – funkcjonariusza policji pełniącego czasową służbę w Morągu (Mohrungen) i Nidzicy (Neidenburg). Być może właśnie pod wpływem rajskich pejzaży dzieciństwa jedną z książek Kirst zatytułował „Pan Bóg śpi na Mazurach”.
………..
Wojenna karta porucznika Kirsta obejmuje kampanie: polską, francuską, rosyjską i włoską. Największe piętno na niej bez wątpienia odcisnął plan Barbarossa. Przyszły pisarz szlak bojowy rozpoczął pod Oleckiem, następnie przez Białystok, Mińsk, Witebsk, aż na przedpole Leningradu
……..
Raz jeszcze się okazało, że gwarancje papierowe miewają wartość makulatury. (...) Ja i moi liczni kompanii z jednostki, z którą 1 września 1939 roku wdarłem się na obszar Polski, rozbrajając posterunek graniczny w osadzie Janowo, byliśmy zdumieni, że Francuzi i Anglicy wypowiedzieli

W JAKIEJ JEDNOSTCE WALCZYŁ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie cos znalazlem - tylko niemiecki nie teges...


1933
1. April: Auf Rat seines sehr national eingestellten Vaters tritt er als Berufssoldat in die Reichswehr beim 1. Preußischen Flakartillerie-Regiment in Königsberg (heute: Kaliningrad/Rußland) ein.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znalazłem w feldgrau.net.

...in 1933 as a Flak soldier, Kirst ends the war as an Oberleutnant.

In the last years of the war he was stationed at the Luftkriegsschule in Schongau, Bavaria, as a teacher in Military history. He was also a Ordonnanzoffizier and for a short period NS-Führungsoffizier.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejszą w biografii Kirsta jest jego przemiana duchowa, i to na tle jego rówieśnika Franza Josefa Straussa.

Oberleutnant Franz Josef Strauss od końca 1943 roku pełnił funkcję szefa sztabu baterii w szkole artylerii przeciwlotniczej (Flak-Schule) w Altenstadt i na dokładkę był Nationalsozialistischer Führungsoffizier - NSFO czyli narodowosocjalistycznym oficerem polityczno-wychowawczym.
Jego następcą w 1944 został oberleutnant Hans Hellmut Kirst, także jako Nationalsozialistischer Führungsoffizier.

Od tego momentu przyszły premier Bawarii nienawidzi przyszłego pisarza. W 1945 zakapował go Amerykanom jako nazistę, w 1947 jako przewodniczący sądu denazyfikacyjnego skazał Kirsta na dwa lata zakazu publikacji.

Potem były regularna prasowa walka. Strauss twierdził, że Kirst to Nazispitzel, potem odwoływał to po sądowo-adwokackich korowodach, by znowu powtórzyć. Podobno poszło o trudne chwile w czasie poddanie się szkoły, bo ktoś zakapował inicjatorów poddania fanatykom z SS. Strauss uważał, że to był Kirst.

A potem mamy paradoks, że jeden z nich tj. Strauss chce odbudować silną Bundeswehrę, a Kirst jest zadeklarowanym wrogiem wojska, Bundeswehry i wszelakiego militaryzmu, co jest zastanawiające u człowieka, który był 12 lat zawodowym żołnierzem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu 1939 roku do Janowa zostały symbolicznie skierowane dwa plutony wojska (jeden z armii czynnej i drugi z formacji Obrony Narodowej). Po wysadzeniu przez wojsko polskie Mostów Tczewskich i stoczeniu krótkiej walki obronnej oddziały polskie zostały ewakuowane na zachodni brzeg Wisły. Niemcy po wkroczeniu do Janowa rozstrzelali 13 Polaków (wśród nich działaczy plebiscytowych) na cmentarzu w Janowie znajduje się poświęcona ofiarom symboliczna mogiła.
????????????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić ale może tu chodzić o przejście na rzece Orzyc pomiędzy miejscowościami Kamerau (Ostpreussen), a Janowem (Polska). Potwierdzała by ten fakt obecność Kirsta w Nidzicy (Neidenburg) oddalonej od tego miejsca ok. 20 km. Kamerau nosi obecnie nazwę Komorowo i znajduje się w gminie Janowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie