Skocz do zawartości

Uprząż trakcji konnej....


Rekomendowane odpowiedzi

Powolutku zabieram sie za kompletacje materiałów, by zaczac rekonstrukcje trakcji artyleryjskiej. Głównym celem jest mozliwie wierne zrekonstruowanie austriackiej uprzezy chomatowej uzytkowanej w DAK-ach. Mam troche literartury, także w austriackich rycinach i opisach. Mam kleszczynę regulowanego chomata i dostep do drugiego,z zachowanymi resztkami wyściółki. No i mam polska instr. taborową. To juz daje jakies podstawy i orientację w temacie, ale brak mi detali. Dlatego mam prosbe do uzytkowników tego forum o ewentualna pomoc. Co jakis czas przewijaja sie tu do identyfikacji elemety uprzezy. Byłbym zobowiazany za podesłanie fotek złączek,haków,orczyków klamer, sprzążek itp cześci. O ile nie ma kłopotu ze zdobyciem do skopiowania zaprzegowego siodła austriackiego, tak juz kiełzna ( dzidła i munsztuki) sa żadko spotykane. Kazdy element się przyda i jest wart uwagi.

Z góry dziekuję!!
Lookas

GRH 7 D.A.K."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś czas temu ktoś wystawiał na a...o coś takiego. Nazwał to polska terlica siodełka konia podręcznego wz. 27". Nie wiem na ile to jest takie coś ale moze faktycznie takie coś było.
makul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Wprawdzie nie jestem koniarzem ani znawcą, ale ten kluczyk to jak mi się wydaje służy do przykręcania i od... haceli do podków ;)))
Nieprawdaż?
W naturze nie widziałem, ale gdzieś w necie rzucił mi się w oczy, z tym, że troszkę inny był.
Stronka jak pamiętam niemiecka była - wojenna i to głównie o czołgach chyba?

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lookas - wrzuc w tym watku materialy jakie masz.
Wiele osob trzyma zlom wszelaki, ale malo kto jest w stanie odroznic czesci uprzezy od czegos innego, nie mowiac juz o uprzezy austriackiej.

Jak beda fotki to bedzie wiadomo czego wlasciwie szukac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiadam hurtowo, bo sie wątek rozwinął:)

Makul - to jest siodełko konia podrecznego uprzezy wz.27. Polacy opracowali tylko jeden, za to kompleksowy wzór trakcji konnej. Własnie wz. 27. Te siodełka były stosowane razem z uprzeza szorową, zazwyczaj w PAL-ach. na nich troczono juczki i owsiak.

Krzyhal - ten klucz służył to otwierania zamków chomąta. Chomato składało sie z trzch czesci i można było regulowac jego dopasowanie do konia odpowiednio ustawiajac je względem siebie. Do przykrecania haceli słuzy ten czworokatny otwór mniej wiecej za połową długości klucza.

Pieczarka - polskie instrukcje nie wymieniają wzoru. Określaja ja jako uprzaż austriacką. Ale oczywiście miała swój symbol. Najprawdopodobniej chodzi o M1899. Najprawdopodobniej dlatego, ze znaj ja z ryciny, która przedstawia konia artyleryjskiego w uprzęzy i siodle. A opis mówi o siodel tego wzoru, nie mniej może także okreslac całość. Chomąta ausriackie (a własciwie austro-wegierskie) były bardzo podobne do chomąt pruskich. Rózniły sie drobiazgami w tym jednym bardzo istotnym. Posiadały haki przynitowane ponizej kółek lejcowych. Pruskie tego elementu nie miały.

Mietek - przy chwili wrzuce pozostałe elementy. Faktycznie, często nawet nie wie się, ze cos ma bardzo dzługa historię:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat sie rozwija jak widzę:) Pierwsze plony sa juz niesamowite, sedeczne dzięki.
W załączniku trochę drobnicy. Absolutnie bez skali, zatem pare słow wyjasnienia. Pierścień naszelnika ma wewnątrz okrągłej częsci około 10-12cm średnicy. Służył do podwieszania dzyszla.
Strzemionka wewnątrz miały około 5-6cm, wszystkie trzy rodzaje występowały razem.

Pozostałe elementy też były spore. Przewleczki (dolny rząd pierwsza i druga od lewej) miały około 10-13 cm długości.

O ile ktoś ma w swojej kolekcji podobne elemnty, będę bardzo zobowiazany za udostępnienie do obmierzenia i skopiowania.

Pozdrawiam!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
pieknie!!
chomato niemieckie starszego typu, austriacka kleszczyna kapitalna!!! Reszta okuć była stosowana nie tylko we wz.27. Intstr. taborowa opisuje dokładne ich zastosowanie w aspekcie uprzęży austriackiej. podobnie Instr. Artylerii Konnej - bateria Zaprzeżona.

W swoich zbioram mam kleszczyne niemiecką, nie posiadajacą haków przy pierscieniu lejcowym.

Byłbym zobowiązany za ewentualna blizsza dokumentację foto chomąta i okuć. No chyba, ze jest szansa wupozyczenia tych detali i zrobienia inwentareyzacji. O szczegółach możemy porozmawiać na priv.

Pozdrawiam!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

detale uprzęży austriackiej i niemieckiej sa bardzo podobne. W zalezności od wzoru nawet identyczne:) Munsztuk austriacki posiada czanki w postaci lustrzanego odbicia litery S ( mam nadzieję, ze to zrozumiałe :) ) Czanka wychodzi ze ścięgierza poziomo. W munsztukach pruskich jest podobnie, przy czym w ich przypadku wygięcie rozpoczyna się ostrym kątem. Postaram się zrobic porównanie i wrzucić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie