Skocz do zawartości

Byłe obiekty do badań poprodukcyjnych sprzętu uzbrojenia w HSW Stalowa Wola


Mozets

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw zdjęć obiektów do badań, używanych przed wojną i po wojnie w HSW Stalowa Wola. Do niedawna były to tereny ogrodzone 2 pasami drutów kolczastych jak w Oświęcimiu. Wszystko było tajne i przesznurowane. Obecnie teren HSW został rozgrodzony, przez środek HSW biegnie droga . Obiekty nieczynne, powoli niszczeją. Na zdjęciu jeden z kulochwytów do badań 100mm armaty czołgowej S-100 na celność i działanie. Druga część badań obejmowała serię strzałów pod kątem 45 stopni na poligon w Nowej Dębie.
Obecnie w środku kulochwytów młodzież w razie niepogody pali ogniska plenerowe i piecze (hm....) kartofle.
Cały obiekt położony jest w sercu Puszczy Sandomierskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulochwyt na tzw. starej strzelnicy z lat międzywojennych, używany wtedy do badań haubic produkowanych przez HSW. W latach 80-tych na tej osi prowadzono badania strzelaniem transportera MTLB (7,62mm SGMT) na celność, skupienie i działanie. Wały miały wówczas wysokość kulochwytu, oś była niezarośnięta lasem sosnowym. Dodatkowo strzelnica ( oprócz dwóch pasów drutów zewnetrznych) była ogrodzona identycznym ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tędy wjeżdżał na stanowisko ogniowe transporter MTLB. Dziennie badano 5-6 transporterów - cała miesięczna produkcja szła wtedy do Afganistanu dla potrzeb CA. Gdzie trwały ciężkie walki z mudżachedinami. Niekiedy żywotność takiego transportera (i załogi) wynosiła 1 dzień walki. Lub tylko 1 wjazd do wąwozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Element fundamentu osprzętu do badań uzbrojenia haubic z lat 30-tych na osi starej strzelnicy. Później badania MTLB (SGMT) przeniesiono (w 1981r.) bliżej pracowni do badań tj. na osie kulochwytów do badań armat 100mm. Wtedy zresztą armaty czołgowe badane były już od dłuższego czasu w Wojskowym Osrodku Badań uzbrojenia. Obecnie nie produkuje się już armat S-100 ani czołgów z ta armatą. HSW udostępnia katalog swoich wyrobów wojskowych na ogólnie dostępnej płycie CD reklamowej. Mam ja ale ze względu na prawa autorskie HSW - nie mogę jej skopiować na tym portalu.
Natomiast - jeśli ten temat spotka się z zainteresowaniem - zamieszczę jeszcze inne zdjęcia nieczynnych obiektów do badań - jak np. była pracownia M31P1 z magazynami broni, sprzetu optycznego ( celowników), amunicji. Bunkry do zestawów, LOARA, Goździk itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 2 months later...
Mapka jest niepotrzebna. Obiekty są widoczne z ulicy przecinającej Puszczę Sandomierską. Powiedzmy ,że jedziesz nową drogą przez dawne tereny HSW.(Grabskiego) Od strony elektrowni. Mijasz po prawej halę montażu ładowarek (chyba dawne M-14). A w lewo jest dróżka przez las i widać na końcu dróżki budynek parterowy z czerwonej cegły. Obiekt ogrodzony. (dalej obiekt wojskowy- nie wchodzić). To dawna pracownia P1 i magazyn ckm SGMT, przyrządów peryskopowych optycznych itp. Idziesz lasem wzdłuż ogrodzenia w kierunku kuźni matrycowej i masz już kulochwyty. Aby znaleźć stara przedwojenną strzelnicę - trzeba cofnąć się od lewego skrzydła pracowni dróżką przez las w kier. wschodnim. Kulochwyty widać także między sosnami przed rondem przy kuźni matrycowej i ZOPS. Stare ściany osłonowe stanowisk S-100 zostały zamienione w ściany nośne budyneczków jakiejś prywatnej inicjatywy. Co tam jest nie wiem. Osie strzelań zarastają młodym lasem sosnowym ( prawie 20 letnim).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie