Skocz do zawartości
  • 0

janczar psi czy koński


janczar

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nieznane były na terenie Polski psie janczary". Nie sądzę, by gdziekolwiek na świecie coś takiego istniało. Jeśli np. owce miały na szyjach dzwonki, to ich dźwięk i tak zagłuszałby dzwonek psa. Zagubionej owcy można szukać po dźwięku dzwonka, ale psy się przecież nie gubią, co najwyżej idą się szwendać na wieś i wracają. Ale sprzeczać się nie będę, bo to bez znaczenia, na jakim zwierzaku to wisiało. Może na kozie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy moi przedmówcy.Uściślijmy na początek,że słowo janczar w języku polskim odnoszące się do rodzaju dzwonków w liczbie pojedynczej nie istnieje.Zawsze są to janczary ,czy jeśli chodzi o instrument muzyczny czy też o dzwonki do uprzęży końskiej[nie żadnej innej tylko końskiej].Utarło się jedynie w naturalny sposób w mowie potocznej ,że pojedynczy dzwonek to janczar.Były także inne dzwonki przyczepiane najczęściej do szyi zwierząt gospodarskich np.owcom ,krowom... aby ułatwiały poszukiwania zaginionych sztuk.Nazwy tych na ogół pojedynczych dzwonków to:szeptun [podobny do janczara],katałacha,bałaban...Również w sokolnictwie używa się podobnych dzwoneczków http://www.stachu_sokolniczy.republika.pl/akcesoria.html i stąd odniesienie do ,,orła leśnego'' i innej gadziny powietrznej.
Osobom zainteresowanym bardziej tym tematem polecam np. encyklopedie Glogera i np.K.Moszynskiego ''Kultura ludowa Słowian'' tom II
-pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na psa urok toż to dzwonek nie dla psiaka tylko jak mówią u nas na Podhalu dla kunia.Prawda po stronie kol.irhabi.Istnieje jeszcze możliwość, że mógł to nosić ze względu na małe rozmiary ,, orzeł leśny''[patrz jeden z wątków kol.janczara.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Arisie, słowo janczar" w liczbie pojedynczej na określenie końskiego dzwoneczka istnieje w języku polskim od dawna, nawet jeśli słowniki mówią co innego. Nawiasem mówiąc, słowniki sankcjonują wiele błędów językowych i ortograficznych,na przykład pisanie pułkownik" przez u", choć prawidłowo jest przez ó", półkownik, bo tak się to słowo dawniej wymawiało i jeszcze dziś gdzieniegdzie się je wymawia (na przykład na Kociewiu). Mówimy janczar", zamiast dzwoneczek od janczarów", na tym polega pragmatyzm mechanizmów językowych. Tutaj sprzeczamy się na temat istnienia janczarów psich"- ja twierdzę że takowe nigdy nie istniały. Po pierwsze dlatego, że nie ma sensu w zakładaniu psu dzwoneczka na szyję, po drugie- pies dostałby szału od dźwięku takiego dzwonka, co stwierdzam na podstawie obserwacji egzemplarza psa, który sam posiadam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie