Skocz do zawartości

Przenosiny bunkru


Rekomendowane odpowiedzi

450-tonowy poniemiecki bunkier w Witramowie koło Olsztynka przeszkadza w rozbudowie DK 7. Konserwator zabytków nie zgadza się jednak na jego wyburzenie. Dlatego bunkier zostanie przeniesiony 50 metrów dalej. Cała operacja będzie kosztowała 2 miliony złotych.

Bunkier stojący przy siódemce między Olsztynkiem a Nidzicą trzeba przenieść, bo wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się na jego zniszczenie.

Został zbudowany przez Niemców w 1938 roku i razem z wieloma innymi tego typu fortyfikacjami stanowił tzw. pozycję olsztynecką. Jej zadaniem była obrona południowego obszaru Prus Wschodnich, a szczególnie Olsztyna jako ważnego węzła kolejowego i drogowego.

Operacja "Bunkier została zaplanowana na wrzesień. Żelbetową konstrukcje obiektu podniosą dwa duże dźwigi. Zanim to się stanie, bunkier zostanie zamknięty w stalowej klatce. Jej podstawę będą stanowiły przechodzące pod podłogą stalowe sztaby. I to na nich będzie spoczywał cały ciężar konstrukcji. Nie podjęto jeszcze decyzji, w jaki sposób bunkier będzie transportowany na nowe miejsce. W grę wchodzą dwa rozwiązania. Konstrukcja może zostać postawiona na platformie z rolkami i przetoczona albo bunkier zostanie przeniesiony w powietrzu przez dźwigi."
http://nidzica.wm.pl/10805,Nawet-bunkier-nie-powstrzyma-budowy-siodemki.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzi się pytanie czy nie można było ominąć drogą tego bunkra? A swoją drogą to w poznaniu przenoszono przęsło mostu nad innym mostem. Robili to po torowisku i dwa Catterpilary dały temu radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
Koszt tej całej akcji 2 mln złotych, 2 miesiące przygotowań, 80 tirów musiało przywieźć konstrukcje tych wielkich dźwigów.

Czy to tak się na prawdę opłaca? Mogliby by za tą kasę wyremontować poniemiecką kamienice w której mieszkam :)


http://www.tvn24.pl/-1,1680860,0,1,bunkra-nie-bedzie--ale-droga-powstanie,wiadomosc.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogowcy przenoszą niemiecki bunkier, by budować drogę

Od rana trwa operacja przeniesienia bunkra stojącego na trasie nowej drogi ekspresowej nr 7. 450-tonowy obiekt ustawiony został już na nowych fundamentach.
Schron bojowy SP-96 znajduje się w pobliżu parkingu w Witramowie. Drogowcy zdecydowali się na jego przenosiny, bo w miejscu, w którym stał przez dziesiątki lat dobudowana ma być druga jezdnia siódemki". - Bunkier jest zabytkiem, dlatego do wyboru mieliśmy dwie opcje: ominąć go łukiem, co kosztowałoby dodatkowych kilkadziesiąt milionów złotych lub za niespełna 2 mln zł przenieść w inne miejsce - mówi Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.Przenosiny bunkra zaczęły się o godz. 8 rano. apakowany" w stalową klatkę obiekt za pomocą dwóch dźwigów najpierw został podniesiony na wysokość około 1,5 metra, a następnie przeniesiony 50 metrów dalej. Trwa ustawianie bunkra na nowych fundamentach. Ta czynność wymaga od operatorów dwóch dźwigów ogromnej precyzji i jest bardzo czasochłonna. - Ale sądzę, że do godz. 16 operacja ta zostanie zakończona - dodaje Karol Głębocki.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,8611956,Drogowcy_przenosza_niemiecki_bunkier__by_budowac_droge.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak się da i nawet opłaca. Marzę o takim WKZ na Śląsku.
Niestety nasza pani konserwator w tym roku pozwoliła na wyburzenie unikatowego polskiego schronu na wzgórzu 310 w Bobrownikach gdzie budowana jest autostrada A1. Podobno się nie dało i nie opłacało i mało tego podobno nawet nie było takiej firmy i sprzętu co by to wykonać. Wierutne bzdury Pani Konserwator !!! Proszę się teraz napatrzyć i może do Pani teraz dotrze jak to się robi w Polsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje spisać wszystkie dane i wysłać do WKZ, niech oficjalnie wiedzą że się da.
PS do jakiej masy obiekty można przenosić?
Bo np moja 120tka będzie ważyć 600metrów sześciennych razy 2,6 tony wazy metr sześcienny żelbetu w sumie tylko 1560 ton plus pancerze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubertus a czy 600 metrów sześciennych to nie jest ilość ziemi, którą trzeba wybrać pod obiekt?
A co do przenosin. Zdaje się, że w Warszawie przeniesiono o kilka metrów zabytkowy kościół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie