Skocz do zawartości

65 Armia


Kemet

Rekomendowane odpowiedzi

Tak znam tę książkę. O terenie ziemi świeckiej niewiele. Ja szukam informacji o działaniach na terenie powiatu świeckiego. Narazie ustaliłem, że przez Wisłę przeprawiali się w okolicy Gruczna. Z tamtąd część ruszyła na Świecie (przy Wiśle) a część na Parlin, Różannę i Gawroniec. A czy Kolega zna jakieś fakty z działań na tym terenie w 1945?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wejść w kontakt z ruskimi na odpowiednim forum.
Wchodzisz i pytasz się napewno ktoś Ci pomoże jeśli nie znasz ruskiego to w każdym zachodnim języku.Przedstaw się i poproś.Jeśli będą mogli to Ci pomogą napewno nie wyśmieją.
Ja znam ruski więc dla mnie to nie problem./pozytywny wpływ komuny na hobby/
W zamian za to powinieneś im pomóc i tyle, oni też są hobbystami.
Panowie oni w tej chwili drukują najlepsze książki,dlaczego?
Bo praw autorskich to Oni nie znają.
Ja w ich publikacje wchodzę w ciemno nigdy się nie zawiodłem,na naszych i zachodnich prawie zawsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Poszukaj tego
Sobczak Kazimierz, Operacja Mazowiecko – Mazurska 1944 – 1945, Warszawa 1967
Akurat moje zainteresowania i ich wynik dotyczyły działań I Frontu Białoruskiego
Poszukaj też Dolata B.Wyzwolenie Polski 1944 - 1945 tam bibliografia dotycząca poszczególnych miejscowości.
Zatem - do biblioteki marsz i szukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja właśnie przeczytałem książkę pt. pantery nad Wisłą" Hansa Schauflera. Na stronie 42 autor podaje, że 7 lutego Grupę Toruń skierowano przez radio w stronę Lipki, położonej 3 kilometry na południe od Świecia, aby pod ochroną naszego ataku przebiła się do niemieckich linii obrony". Kto wie gdzie jest ta Lipka. Mieszkam niedaleko Świecia ale tej nazwy nie znam. Przepraszam za jakość zdjęcia, pierwszy raz dodawałem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książka bardzo ciekawa i warta polecenia. Autor opisuje walki w okolicach Świecia i Grupy, Błądzimia i Ostrowitego, ale znowy akcja omija mój Polski Konopat :(, za wsią w parowie na Drzycim wychodzą ładne łuski i ....Byłem niedawno w okolicach jeziora Deczno od strony Skarszew ale nic godnego uwagi nie wyszło poza śmieciami oczywiście.
Rozmawiałem kiedyś z mieszkanką Polskiego Konopatu po niem. Hanfgut i ona mi opowiadała jak mieszkańcy rodzinę Gordonów chowali przed wojskiem polskim i rosjanami. Kobiecina twierdzi, że ten Gordon (nawiasem mówiąc krewniak tego z Laskowic) był dobry dla polaków i złego słowa na niego nie powie. Zresztą i moja rodzina miała z nimi styczność bo mój pradziadek był u Gordonów forysiem, woźnicą czy cosik w tym stylu. Zakładam, że na terenie mojej miejscowości operowali ludzie z 65 Armi. Ogólnie ludność nie chce rozmawiać o Rosjanach, przynajmniej nie ci co ich pytałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Pytanie.
Większość publikacji traktujących o interesujących mnie terenach operuje większymi związkami taktycznymi. Jak szukać i czy jest to możliwe by dowiedzieć się jak konkretnie operowały np. plutony, kompanie? Czy jest możliwość dotarcia do np. zapisków z dzienników takich jednostek. Wydaje mi się, że ruchy i działania jednostek były dokumentowane. Tylko jak pozyskać takie informacje. Mi akurat chodzi o działania na terenie powiatu świeckiego. Zakupiłem już szereg książek, materiałów ale jeszcze nigdy nie trafiłem na zapiski sztabowe. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dokumentach operacyjnych możesz zapomnieć z tych niemieckich to zachowało się głównie dokumenty grupy armii trochę armijnych i korpusowych które są w większości na poziomie dywizji rzadziej pułkowych na niższy poziom to by trzeba dotrzeć do dokumentów wytworzonych przez sztaby dywizji,pułków, batalionów. A takich dokumentów nie zachowało się za dużo albo uległy zniszczeniu w czasie walk lub zostały zdobyte przez Rosjan a oni ich do tej pory nie ujawnili. Więc jedynie nadzieja że kiedyś coś zostanie ujawnione, a teraz jedynie w literaturze i wspomnieniach trzeba szukać.
Jedynie strona rosyjska posiada dokumenty gdzie są także raporty z poziomu Batalionu -kompanii i może także plutonu jednakże one znajdują się w archiwum pod Moskwą więc trzeba tam samemu jechać i nie masz gwarancji czy ci udostępnia. Z tego co wiem to poziom armijny udostępniają bez problemu ale ponoć robią się problemy z bardziej szczegółowymi dokumentami.
W twoim rejonie działała Grupa armii Wisła czy jeszcze resztki rozbitej Grupy Armii A?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Na moim odcinku operowała grupa 2 Armii. Od lipca 1944 figurowała też pod nazwą Grupy Armijnej Weichsa (Wisła). W kwietniu 1945 przekształcona w Armię Prusy Wschodnie. W trakcie działań dowódcą armii był generał pułkownik Walter Weiss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście braki z dokumentami niemieckich odnoszą się do roku 1945. Do końca grudnia 1944 zachowało się dość sporo dokumentów w tym dywizyjnych więc dość szczegółowe dane jednakże nie tak jak wcześniejsze lata. Trzeba je jednak dość dobrze przejrzeć, w sumie to nie mój rejon więc jak jest do końca nie wiem. Jedynie są mi znane materiały Grupy Armii Wisła od stycznia do maja 1945 roku.Materiały te są dostępne w kilku miejscach w Warszawie w Archiwum Akt Nowych lub Caw to najprostsza sprawa żeby do nich dotrzeć, ale kopiowanie dokumentów to już zabójcza sprawa pod względem finansowym, można także we Freiburgu w Niemczech w archiwum Wojskowym lub w USA gdzie jest znacznie taniej niż w Polsce.
W tym linku masz zawartość mikrofilmów znajdujących się w wyżej wymienionych instytucjach.
http://www.sturmpanzer.com/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie