Skocz do zawartości

ponowne badania pól grunwaldzkich


alex_2013

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo opisów kronikarza Jana Długosza w kwestii przebiegu bitwy nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi. Nadal też nie odkryto miejsc pochówków kilku tysięcy poległych.

Po ponad 20 latach od zakończenia prac archeologicznych na polach Grunwaldu mają zostać wznowione badania miejsca bitwy polsko-krzyżackiej z 1410 roku. Archeolodzy liczą na to, że dzięki nowoczesnym technikom uda się odkryć nieznane wcześniej ślady walk.



Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75400,15176701,Archeolodzy_chca_ponownie_zbadac_pole_bitwy_pod_Grunwaldem.html#ixzz2oGlCf0hz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Polskie wojska idące pod Grunwald paliły mijane wsie krzyżackie, grabiły i prawdopodobnie zabijały ludność cywilną"
1. Jak żyję nie slyszałem o wsiach krzyżackich?
2. Jak można użyć oskarżenia(zabijali)I dodać prawdopodobnie.
3.A może prawdopodobnie nie zabijali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A trylogii husyckiej Sapkowskiego nie czytali, ha? Był tam taki dialog mniej więcej:
-Mój tatko padli pod Tannenbergiem"
-A po czyjej stronie walczył?"
-Po naszej, chrześcijańskiej" :)

Krzyżacy przedstawiali tę wojnę jako krucjatę, stąd też wielu rycerzy z całej Europy przyłączyło się do nich, również Polaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad VII Biały z lini Pastow , walczyl po stronie krzyzakow po bitwie dostal sie do niewoli
Dlugosz ani Sienkiewicz nie wspominaja o grzebaniu poleglych podaja tylko informacje o sciaganiu z poleglych zbroi , rynsztunku i czego kolwiek co przedstawialo jaka kolwiek wartosc , cialo wielkiego mistrza obmyto w jeziorze i wyslano na wozie do Malborka , wedlug Dlugosza znaleziono je na polu bitwy dopiero dwa dni po walce
mysle ze ciala poleglych zjadly zwierzeta lesne i ptaki , tam zginely tysiace ludzi , pole bitwy musialo wygladac jak kopiec cial ludzkich i konskich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marecki

Przyjmuje się, że z 250 braci zakonnych, zginęło 203. I w znakomitej większości zostali do Malborka odesłani.
Dwa- rycerze zachodni" jeśli mieli choćby +1 do szczęścia, mieli spore szanse dostać się do niewoli...

Ale jednocześni Oleśnicki/Trąba podaje, że co znaczniejsze ofiary zostały pochowane...


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 21:24 23-12-2013
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na pewno , znaczniejsi rycerze mogli byc pochowani przez swoich giermkow , ktorym udalo sie przezyc bitwe i potem wyblagali to u swych nowych panow , moze nawet na samo polecenie krola
tak mi sie teraz przypomnialy ksiazki Bunscha ktore dawno temu czytalem i tam tez nie pisze by po bitwach chowano pokonanych np w Dzikowym Skarbie , Zynka darowany po walce Dzikowi ucieka w nocy by pogrzebac swojego ojca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem H. Sienkiewicz, nie pokazał obiektywnie sytuacji tamtego czasu, dlatego komunistyczne wychowanie w nienawiści do tego co Chrześcijańskie, niektórym użytkownikom się odbija.
Nikt tu nie wspomniał o unii miast Hanzeatyckich, do których należały miasta np. Kraków, Wrocław. Były to znaczące wpływy ekonomiczne i tego nie można pomijać w ocenach tamtego okresu.
To jest dokładnie Unia Europejska w Średniowieczu.
Bitwy pod Grunwaldem nie można wyłączać z tamtej sytuacji politycznej.
A samą wojnę o honor wewnątrz tej Unii, nie da się porównać do dzisiejszych nawet lokalnych konfliktów, a bardziej do gry, w tym przypadku ta gra zakończyła się bardzo krwawo.
Dlatego trudno uwierzyć w takie bajki o mordowaniu ludności, wsi Krzyżackich.
Chociaż nie wykluczone, że takie wypadki mogły się zdarzać w takiej zbiorowości" np. w konflikcie o ładne kobiety, jak w każdym Polskim mieście.
Podstawą obyczajów wojennych, był porządek prawny. Pytanie, który był lepszy Polski czy Krzyżacki? Zgodne jest tylko to, że czas świetności zakonu Krzyżaków zakończył się
u szczytu sukcesów ekonomicznych, podobnie jak 2 wojna światowa Hitlerowskich Niemiec.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hanza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antykor,sugerujesz iż na terenach dzisiejszej polski była niezamieszkała przestrzeń i w 966 roku chrześcijanie się tu osiedlili?, czy może od 966 roku, mordując i paląc wyznawców Swaroga i Świętowida zajeli te tereny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szacunek do Słowiańskiej kultury niematerialnej, ale jak narazie nie znalazłem źródeł, z których mógłbym wyczytać coś więcej poza obyczajami, chodzi mi o systematykę i jakiekolwiek relacje ze współczesną nauką.
Liczę na odkrywców, ale nie Internetu, bo tu wartościowe rzeczy się ogranicza. Niestety odkrywców nie znalazłem poza zespołami pieśni i tańca, które mogą być atrakcyjne.
Mając do czynienia z kosmiczną technologią zajmowanie się gusłami, to trochę porażka, mam na myśli dzisiejsze interpretacje słowiańskiej wiary.
Trudno o konkurencję dla starożytnych nauk Chińskich i Hinduskich, przy czym Chrześcijaństwo może je uzupełnić. Jeżeli chodzi o pierwotną ludność, to nie mieli lepszych zasad od Chrześcijańskich. Walki były zawsze, tylko prawo się zmieniało. Bandyta zawsze będzie bandytą i zwsze będzie szukał wytłumaczenia, bez względu na ideologię, a o ideologii można dyskutować, dlatego łatwo się nią posłużyć.
Liczyłem na dyskusję co zmieniła bitwa pod Grunwaldem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie