Skocz do zawartości

Wrak autobusu - II RP czy powojenny?


pająk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
PzInż 723 to na pewno nie jest, porównaj tu: http://szymkrzysztof.republika.pl/motpol/motpol2/703.htm

Być może to jakaś jednostkowa zabudowa oparta o Stara 25 ew. 20 bo do tych pojazdów najbardziej zbliżona jest konstrukcja przodu nadwozia ze zdjęcia. Co to jest konkretnie niestey nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widać na zdjęciu to samo nadwozie autobusu i to chyba nieco obcięte. To, że nie przypomina żadnego powojennego polskiego autobusu może wskazywać na przedwojenne pochodzenie tego nadwozia. Wtedy produkowano je w krótkich seriach na zamówienie. Trudno jednak stwierdzić na jakim podwoziu powstał ten autobus. Gdzie wykonano to zdjęcie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem, skąd jest fotka. Postaram się dotrzeć do autora, nie wiem czy się uda. Auto przypomina Stara 20, ale to chyba coś innego, Star ma bardziej pochyloną przednią ścianę. No chyba, że to jakaś pojedyncza zabudowa, jak zauważył HD1940. Przykład takiej zabudowy - meblowóz - na podwoziu Stara załączam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny Star 20. Niby podobny ale to coś innego. na razie zagadka nie rozwiązana. Mam nadzieję, że go zlokalizuję i pojadę obejrzeć, może na miejscu by się coś wyjaśniło. Oczywiście zakładając, że auto istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie...chociaż nie na 100% ...trafiłeś na autobus ani przedwojenny ani powojenny tylko...wojenny :-)

Büssing NAG http://www.mkmlodz.webd.pl/strbussing.htm

....inna opcja to MAVAG TR 3 albo TR 5 http://www.mpk.czest.pl/gfx_foto/foto_6.html ...albo inne pieroństwo :)
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Faktycznie podobny do wojennego Mavaga albo Bussinga. Co prawda nie identyczny, ale wśród produktów tych firm będę szukał. Dotychczas przeglądnąłem chyba ponad tysiąc zdjęć w sieci i nie znalazłem podobnego. Co prawda szukam a wyczucie", bo specjalistą od autobusów nie jestem.
Yott: ja go niestety rafiłem" tylko w sieci, póki co nie wiem gdzie zostało zrobione zdjęcie. Ciekawe jest to, co napisał ekspert od starych autobusów tutaj: http://syrena.nekla.pl/forum/viewtopic.php?t=560&start=630

Cyt: Po pierwsze to nie jest Star, nawet przerobiony, po drugie to jest autobus należący niegdyś do PKS-u (zwróćcie uwagę na środkowe okienko" na przodzie),po trzecie wykonany (może tylko karosowany) w naszym kraju, po czwarte dalej nie wiemy co to było.

Jeśli adekk" podaje przypuszczenie, że auto mogło być karosowane u nas, to zastanawiam się, czy tak faktycznie nie mogło być. Co prawda nie znalazłem na ten temat żadnych materiałów pisanych ale już widziałem np. polski autobus na podwoziu Lublina, o którym nie ma żadnej wzmianki w literaturze. Przed wojną też wykonywano pojedyncze nadwozia np. na podwoziu Chevroleta.
Jeśli to nie nasz produkt to ciągle pozostaje pytanie czyj?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intrygują mnie te ozdobne listewki, bo juz je gdzieś widziałem. Przypuszczenie, ze to jakas jednostkowa karoseria jest dalece prawdopodobne. Mam zdjecia, ktore robił mój tata w Mielcu, kolo roku 48(?), ze skarosowanym na autobus, właśnie w mieleckich zakładach, Studebakerem i Leylandem - i też w literaturze nie ma nawet wzmianki....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ewentualność przyszła mi do głowy…

WH używał w dużej ilości francuskich ciężarówek. Być może jedna z takich ciężarówek została zdobyta, a potem przebudowana na autobus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie